Jak zrobić klimatyczny portret baseballisty?

Sesja z Radkiem, wyzwania.

Już od dłuższego czasu przymierzałem się do klimatycznej sesji z Radkiem, który jest najlepszym miotaczem w Polskiej Lidze Baseballu. Miałem plan, a był on banalnie prosty. Zrobić klimatyczne zdjęcie sportowca, z dymem, fajnym tłem, coś innego niż standardowe zdjęcie na białej, szarej, czarnej (wstaw tutaj jakikolwiek inny kolor tła!) ścianie. Pomyślałem sobie, OK, a co się stanie, jeśli moje tło będzie źródłem światła? A najlepiej, żeby nie całe tło świeciło, ale żebym miał pasy światła? 

Skąd wziąć odpowiednie tło???

Bohatera już miałem i wiedziałem, że Radek stworzy to zdjęcie. Facet ma charakter, jest świetnym sportowcem i dobrze wygląda. Tak, wiedziałem od razu , że zrobię mu klimatyczny portret. Ale jak ugryźć temat tła? Skąd wziąć czarne, mocne tło z wyciętymi pasami, przez które będzie świecić światło? 

Długo się zastanawiałem co wybrać, myślałem o kartonie po meblach, ale okazuje się, że to wcale nie takie proste. Sklepy bardzo szybko się pozbywają kartonów i często one są w kiepskim stanie, a nowego nie sposób dostać. Nawet próbowałem w hurtowniach. Bo miałem plan, że zwyczajnie pomaluję karton na czarno. Tło miało mieć też odpowiednie rozmiary, czyli przynajmniej 2m na 1.5m, wystarczająco, żeby wypełnić kadr przy dłuższej ogniskowej. Plan z tłem kartonowym miał jeszcze jedną wadę. Bardzo możliwe, że farba zniekształciłaby karton i to by wyglądało okropnie. 

Zastanawiałem się też nad innymi materiałami, deskami, płytą z regipsu, ale te rozwiązania miały znów inną wadę. Były po prostu za ciężkie i miałbym problem z transportem, więc musiałem je skreślić. 

Na szczęście znalazłem najlepsze rozwiązanie…

Płyta piankowa czarna 5mm

Tak jest, dawno nie byłem tak podekscytowany czymś tak kompletnie mało ekscytującym! Znalazłem, po długich poszukiwaniach w otchłani sklepów internetowych, obiecujący produkt. Płyta piankowa, czarna w rozmiarze 100cm na 140cm, o grubości 5mm, kolor matowy i do tego w bardzo przyzwoitej cenie, bo jedna kosztowała 46,90zł i można kupować na sztuki! Jeśli szukasz takich płyt, to polecam sklep Architekci, zamówienie zrealizowali błyskawicznie. Ja zamówiłem cztery płyty, dwie do testów (jedna do dzisiaj mi służy jako tablica, na którą doklejam kartki z przypomnieniami i pomysłami), a dwie do właściwych zdjęć. 

Zależało mi, żeby najpierw sprawdzić pomysł i już po cięciu pierwszych 10cm paska wiedziałem, że będę miał gigantyczne problemy z wycięciem równych symetrycznych linii w domu!

Kju ratuj!

Całe szczęście, że mam super kumpli i wiedziałem, że mogę liczyć na pomoc Bartka ze studia Blackfish, który własnoręcznie wyciął pasy w obu płytach, połączył je za pomocą czarnej taśmy gaffer i wzmocnił krawędzie (też tą taśmą). Z tych całych zabiegów wyszło bardzo fajne tło/źródło światła, które wymagało jeszcze drobnej korekty. Chciałem, żeby światło, które ma przejść przez szczeliny było trochę rozproszone. Czyli potrzebny był jakiś materiał dyfuzyjny. Tutaj wykorzystałem białą kurtynę prysznicową, z mojego ulubionego sklepu fotograficznego 😉 IKEA! Pociąłem ją w pasy, które później przykleiłem z tyłu tła, taśmą gaffer. Tło gotowe!!! Można błyskać!!!

kju, tło, wycięcie

Tło gotowe, Radek gotowy, ja gotowy!

tło, błyskanie, strobing

Możemy ruszyć z sesją “klimatyczny portret baseballisty!”. Trochę o technice, bo wszystko robiłem tak na prawdę pierwszy raz. Za tłem ustawiłem dwie lampy Quadralite Reporter 200TTL. Bez żadnych modyfikatorów, po prostu gołe żarówki w odległości około metra każda od tła, ustawiłem ich moc na 1/1 i sprawdziłem jakie światło dały bez głównego światła. Kolejnym krokiem było dodanie głównego światła, którym była kolejna lampa Quadralite Reporter 200TTL, ale tym razem włożona w składany Beauty dish, chciałem mieć kontrastowe, ładne światło. Lampy w tle miały dać przestrzeń i dodatkowe oświetlenie krawędzi. Lampę główną też na początek ustawiłem na pełną moc i robiłem zdjęcia na przysłonie f/4, oczywiście pierwsze zdjęcia były prześwietlone, ale ja tak zawsze zaczynam, żeby sprawdzić, jak wygląda światło przy danej przysłonie i wtedy odpowiednio zmniejszam lub zwiększam ich moc. Tutaj dopasowywałem do f/4. 

Do zdjęć wykorzystałem obiektyw Canon EF 70-200 LUSM, żeby zacieśnić perspektywę i wypełnić kadr tłem. 

Myślę, że efekt wyszedł całkiem przyjemnie!

P.S. Daj mi znać w komentarzu, czy ten wpis Ci się spodobał i czy Ty też lubisz robić własne tła? Dodatkowo, jeśli interesuje Ciebie temat błyskania, to zapraszam też do moich innych tekstów w archiwum, jak choćby ten poprzedni! Link TUTAJ

F

 

Książka o podstawach fotografii
Przyśpiesz swoją drogę do lepszych zdjęć

W drodze do lepszych zdjęć to przewodnik fotograficzny dla osób, pragnącego poszerzyć swoją wiedzę o fotografii. Na 119 stronach znajdziesz same najważniejsze rzeczy. Dowiesz się m.in. jak prawidłowo uzyskać ekspozycję zdjęć, jak zapanować nad aparatem, czym kierować się w wyborze obiektywów, ale też jak rozwijać się jako artysta.

4 komentarze do „Jak zrobić klimatyczny portret baseballisty?

  1. bardzo ciekawy efekt, dym jak zrobiłeś w postprodukcji czy jakiś patent na dym rzeczywisty niezadymiający pomieszczenia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *