Twój własny analogowy preset w dwóch prostych krokach!

preset

Co to jest preset?

Odkąd pamiętam, to mój wzrok zawsze przyciągały zdjęcia robione przez fotografów National Geographic. Wielu z nich osiąga przepiękne kolory i głębokie kontrasty na swoich zdjęciach. Właśnie te, tak charakterystyczne barwy przyciągały mój wzrok.

Po jakimś czasie zrozumiałem, że za kolorystykę ich zdjęć odpowiadały klisze kolorowe, których wtedy używali, szczególnie rodzina filmów Kodaka, kodachrome. Zawsze chciałem mieć te barwy na swoich zdjęciach i ciągle szukam cyfrowych rozwiązań, żeby zbliżyć się do tego ideału. Tylko jak?

Tutaj na ratunek przychodzi Lightroom i presety. Można kupić świetne filmowe presety VSCO lub innych producentów. Albo spróbować samemu stworzyć, swój własny.

Prestety, to duże ułatwienie i oszczędność czasu. Najprościej rzecz ujmując są to zapisane informacje o ustawieniach. W jakim miejscu, powinno być coś kliknięte, przesunięte, aby uzyskać dany efekt.

W jaki sposób stworzyć swój preset?

Tutaj na ratunek przychodzi Lightroom i presety. Można kupić świetne filmowe presety VSCO lub innych producentów. Albo spróbować samemu stworzyć, swój własny.

Chciałem Tobie pokazać, jak w prosty sposób zrobić własny preset, właśnie przypominający analogowy film Kodaka, żebyś nie musiał ciągle szukać i kombinować z suwakami!

Oczywiście, presety nie zawsze się sprawdzają i należy je za każdym razem dopasować do konkretnego zdjęcia, ten konkretny świetnie się będzie sprawdzał właśnie przy mocnych, kontrastowych scenach.

Krok pierwszy: Odpal zdjęcia w Lightroomie (i pamiętaj, pracujemy w formacie RAW!!!)

Ustawienie parametrów zdjęcia

Po imporcie zdjęcia, przechodzimy do trybu Develop. Naszym celem jest ustawienie głębokiego kontrastu i wyraźnych kolorów. Dlatego zaczynamy od suwaków z balansem bieli, później poprawiam ekspozycję, pogłębiam kontrast. W tym przypadku około +70. Następnie bierzemy się za suwaki partii jasnych +57, cieni – 100, bieli +31 i czerni -26.

Ok, kontrast już mamy, potrzebne nam będzie jeszcze dodanie opcji Clarity +17, zdjęcie będzie miało trochę bardziej wyraźną strukturę i ostrość, nasycenie intensywność podniesiemy do +14 a nasycenie do -5.

Najważniejsze za nami, pozostaje kosmetyka kolorystyczna. W tym celu pojedziemy suwakiem na dół do wyszukania opcji Calibration. Tam poprawimy nasycenie czerwieni +12, zieleni +2 i Niebieskiego +31

Ale ale, momencik. To miał być analogowy efekt, tak? Prawie zapomniałem. Potrzebujemy trochę ziarna na zdjęciu 😉 Nad oknem Calibration jest jeszcze okno Effects. Tam są suwaki odpowiadające za ziarno, ja ustawiłem ilość na +25, wielkość +25 i szorstkość na +50

Krok drugi: Stwórz swój własny preset Johnny! 😉

Cały czas jesteśmy w trybie Develop, po lewej stronie okna lightrooma, widać opcję Presets z mały plusikiem. Wystarczy, że go klikniesz i wybierzesz opcję “create new preset”. Klikamy to i teraz warto sobie nazwać np. ten będzie Głęboki kolor i kontrast. Ja dodatkowo stworzyłem grupę o nazwie Analog kolor. Dlatego, że mam strasznie dużo presetów w grupie User Presets i chciałem mieć to wszystko bardziej zorganizowane.

Klikamy create i gotowe. Mamy swój świeżutki, pachnący,preset! 🙂 Pięknie proste, prawda?

Mam nadzieję, że ten prosty tutorial Ci się przyda. Pamiętaj, że te same presety nie zawsze dadzą efekty jakich oczekujesz, dlatego warto trochę nad nimi zawsze popracować, ale teraz masz przynajmniej punkt wyjściowy! 🙂

Książka o podstawach fotografii
Przyśpiesz swoją drogę do lepszych zdjęć

W drodze do lepszych zdjęć to przewodnik fotograficzny dla osób, pragnącego poszerzyć swoją wiedzę o fotografii. Na 119 stronach znajdziesz same najważniejsze rzeczy. Dowiesz się m.in. jak prawidłowo uzyskać ekspozycję zdjęć, jak zapanować nad aparatem, czym kierować się w wyborze obiektywów, ale też jak rozwijać się jako artysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *