2022 Podsumowanie

2022 podsumowanie

Wow, ależ to był rok! Powiem szczerze, że nie spodziewałem jakim szalonym rollercoasterem będzie! Od kilku lat zapisuję sobie pany zawodowe i osobiste na nadchodzący rok. Robię też podsumowanie minionego. Założyłem sobie, że zrealizuję całkiem ambitne cele w 2022. Oczywiście, nie wszystkie udało mi się osiągnąć, ale to był pierwszy rok, w którym zrealizowałem te kluczowe w 90%! Pozwól, że podzielę się z Tobą moimi wrażeniami z ubiegłego roku, zaczynając od końca, czyli…

 

fot. Patryk Chenc Fundacja Fotografistka

Wystawa "Rzemieślnicy"

Projekt zdjęciowy “Rzemieślnicy” trwał cztery lata. Przez ten czas spotykałem się z niezwykłymi bydgoskimi rzemieślnikami, choć ja wolę ich nazywać mistrzami/artystami. Już od dłuższego czasu chciałem udokumentować ich pracę i pokazać najlepiej jak potrafię. W trakcie zdjęć nauczyłem się niezwykle dużo o różnych zawodach, pasjach, planach na przyszłość moich mistrzów. Projekt dał mi też genialną okazję do przećwiczenia i wypróbowania nowych technik oświetlenia i pracy nad własnym stylem fotograficznym.

 

Wystawę przygotował kreatywny zespół z Fundacji Fotografistki z Katarzyną Gębarowską, właścicielką galerii na czele. Wszyscy zadbali, żeby zdjęcia były idealnie wydrukowane, oprawione i pokazane. Dzięki Kasi, Martynie i Patrykowi ten projekt ożył i mogliśmy go zobaczyć pod koniec listopada. To było dla mnie najważniejsze, artystyczne, wydarzenie w ubiegłym roku! Dziękuję moim mistrzom, Fundacji. Ale co też mega istotne, zdjęcia nigdy by nie ujrzały światła dziennego, gdyby nie…

Stypendium artystyczne

stypendium artystyczne

Odebranie stypendium artystycznego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, było niesamowicie przyjemnym ale też stresującym momentem. Wtedy poczułem, że mój projekt nabrał wyraźnych ram czasowych i presji, żeby wszystko zrealizować zgodnie z umową. Środki ze stypendium pozwoliły częściowo sfinansować wydarzenie oraz wystawę moich zdjęć z projektu “Rzemieślnicy”. 

A wracając do wystaw i projektów…

Siła KobieTY

siła kobiety
Agnieszka dyrektor Domu Kultury w Ciechocinku

Zostałem zaproszony przez Polska Press Grupa do zrealizowania projektu zdjęciowego pt. Siła KobieTY, opowiadającego historie 11 niesamowicie dzielnych pań zmagających się z chorobą nowotworową. To było dla mnie ogromne wyróżnienie, wyzwanie i odpowiedzialność, żeby we właściwy sposób je sportretować. Zrobiliśmy zdjęcia w miejscach ważnych dla bohaterek. Chciałem pokazać, że z chorobą nowotworową można żyć, funkcjonować, walczyć, rozwijać swoje pasje i planować. Mam nadzieję, że te portrety inspirują do znalezienia w sobie wewnętrznej siły. Finałem akcji, były wystawy w najwiekszych miastach województwa.

Konkurs fotograficzny Polska Konteksty 2022

Miałem niesamowitą przyjemność przewodniczyć obradom jury w ogólnopolskim konkursie fotograficznym Polska Konteksty, zorganizowanym przez CKiS w Koninie. To był niesamowicie inspirujący dzień. Razem z Karoliną Jonderko i Pawłem Kosickim oglądaliśmy zdjęcia najlepszych dokumentalistów w kraju. Co ciekawe, wybór najlepszego zdjęcia był oczywisty dla nas od samego początku. Wybraliśmy zdjęcie pt. Matka autorstwa Katarzyny Laskus(Stwora). To uderzający autoportret, który wciąga widza i wywołuje silne emocje. W marcu wręczyliśmy nagrody na pokonkursowej wystawie w Koninie. Jestem niesamowicie wdzięczny całemu zespołowi Epicentrum Kultury, a Renacie Rudowicz w szczególności za zaufanie mi w tym zadaniu! Nagrodzone zdjęcia możesz zobaczyć na stronie CKiS Konin.

Warsztaty z błysku na lokacji

fot. Anna Małkowicz

Nadal zostajemy w moim rodzinnym Koninie i okolicach. W wakacje przygotowałem warsztaty z błysku na lokacji na zaproszenie CKiS Konin w ramach festiwalu fotograficznego Focus nad Wartą. WOW ale to były mega warsztaty. Jedne z moich ulubionych, absolutnie! Przygotowałem sesję zdjęciową stylizowaną na klimaty nocy świętojańskiej. Wykorzystaliśmy piękne plenery muzeum okręgowego w Koninie. Pozowała nam Adrianna Rojewska. Moim celem było przygotowanie “filmowego” oświetlenia zdjęć i pokazanie krok po kroku całego procesu twórczego.

Podcast i praca nad książką

Podcast zaczął ładnie się rozwijać, z czego się bardzo cieszę. Nagrałem w ubiegłym roku tylko pięć odcinków. Ale za to jakich!!! Rozmawiałem z kapitalnymi artystami: Dawid Klepadło, Titus Popławski, Łukasz Pilip oraz Łukasz Ułanowski. Największym wyzwaniem była jednak rozmowa z moim fotograficznym idolem Joe McNallym! Właściwie można powiedzieć, że to legendarny fotograf i dla mnie jako raczkującego podcastera, to mega wyróżnienie, że zgodził się na wspólną rozmowę. Możesz wysłuchać tej rozmowy i całego podcastu między innymi na Spotify oraz na mojej stronie w zakładce Podcast o fotografii. W tym roku obiecuję sobie nagrać więcej równie ciekawych rozmów. Więc nie anuluj czasami subskrybcji! 😉

 

Książka, tak, zgadza się. Wpadłem kilka lat temu na pomysł, że napiszę książkę o podstawach fotografii. Zatytułowałem ją: W drodze do lepszych zdjęć. Powiem tylko tyle, że zacząłem pisać w 2018 r i skończyłem w 2022! Tak jest! Skończyłem, mam ją już przygotowaną. Jest w niej wszystko co, moim zdaniem, potrzebuje każdy początkujący fotograf. Porady, informacje fotograficzne i trochę inspiracji do dalszego działania. O książce dowiesz się wkrótce więcej! Ale jeśli zwracasz uwagę na detale, to zobaczysz, że moja strona trochę się zmieniła i dodałem nową zakładkę do menu: Sklep… ale o tym jeszcze ciiii! (spoiler alert – tak wszystko działa!) 😉

Praca komercyjna dla moich klientów!

Tutaj muszę, nie. Chcę bardzo podziękować wszystkim firmom i instytucjom, które zatrudniały mnie w całym ubiegłym roku. Chociaż mówienie “firmom” trochę odbiera to co najważniejsze. Czyli to, że pracuję z fantastycznymi ludźmi! Zrobiliśmy razem mnóstwo zdjęć. Od fotografii wizerunkowej przez zdjęcia reklamowe, sesje lifestylowe, czy dokumentalne! Dzięki Wam mam możliwość realizowania się jako fotograf i biznesmen. Stawiacie przede mną wyzwania, ufacie w moje umiejętności i profesjonalizm. Jestem dumny z pracy jaką zrealizowałem w ubiegłym roku. Bo wiem, że te zdjęcia żyją na Waszych stronach internetowych, są wykorzystywane w materiałach marketingowych, pokazują Was w branżowej prasie jak np. Forbes, czy pomagają w budowaniu Waszych marek! Mam nadzieję, że w tym i kolejnych latach, nadal będziecie ze mną współpracować! 

Nie jestem w stanie w tym krótkim wpisie pokazać całej pracy, ale pokażę Ci krótki przekrój wybranych zleceń i projektów.

Współprace, rozwój i plany

Jak to mówią amerykanie 😉 “and last but not least!”. W ubiegłym roku miałem też super okazję testować sprzęt i współpracować z dwoma markami: Quadralite, jestem ich ambasadorem już od dwóch lat oraz BenQ, dla którego przygotowałem webinarium o realizacji własnych projektów zdjęciowych, na przykładzie mojego projektu o rzemieślnikach. Muszę przyznać, że ekstra było korzystać z mega profesjonalnych monitorów, teraz piszę ten tekst na moim MacBook Pro i choć go uwielbiam, to przydałoby mi się więcej przestrzeni! 😉

W ubiegłym roku wziąłem też udział w genialnych warsztatach fotograficznych, które prowadził Wiktor Franko, w ramach festiwalu Vintage Photo. Jeśli nie znasz jego prac, to wejdź na stronę https://wiktorfranko.com/

Tak, w dużym skrócie wyglądał mój 2022 rok! Był trudny i wymagający, otrzymałem kilka cennych lekcji pokory. Nie wszystko było idealne, cóż nigdy nie jest i nie będzie. Ale pomimo różnych przeciwności czuję, że było całkiem nieźle. Teraz przede mną i Tobą kolejny rok, nowe wyzwania, nowe próby, nowe lekcje. Wierzę, że damy radę! I będzie jeszcze lepiej niż w 2022. 

A skoro o tym mowa, to już niedługo ruszam z promocją mojej książki: W drodze do lepszych zdjęć. Praktyczny poradnik początkującego fotografa. Więc jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią i czujesz potrzebę ugruntowania wiedzy, zdobycia nowych kompetencji i inspiracji, to ta książka jest dla Ciebie. Jak już wspomniałem, książka jest już dostępna na mojej stronie, w zakładce sklep. Wiem, wiem o marketingu muszę się jeszcze sporo nauczyć! 

A jaki był dla Ciebie ubiegły i jakie są Twoje plany na ten rok ?

Daj mi znać w komentarzu!

Ściskam i życzę wszystkiego dobrego w 2023r!!!

Książka o podstawach fotografii
Przyśpiesz swoją drogę do lepszych zdjęć

W drodze do lepszych zdjęć to przewodnik fotograficzny dla osób, pragnącego poszerzyć swoją wiedzę o fotografii. Na 119 stronach znajdziesz same najważniejsze rzeczy. Dowiesz się m.in. jak prawidłowo uzyskać ekspozycję zdjęć, jak zapanować nad aparatem, czym kierować się w wyborze obiektywów, ale też jak rozwijać się jako artysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *