Fotografując eksperymentuj ze światłem! Zdradzam sekret oświetlenia ciemnego pomieszczenia

fotografia w ciemnym pomieszczeniu

Jak rozświetlić półmrok studia witrażu?

Czasem wystarczy, że wstawisz w okno prześcieradło, lub jakikolwiek inny biały materiał, by małe, ciemne pomieszczenie nagle wypełniło się  blaskiem.
Im dłużej eksperymentuję ze światłem, tym bardziej też doceniam mrok i cienie. One, wraz z wypełniającym światłem, sprawiają że zdjęcie staje się bardziej interesujące. Nie zaszkodzi też mieć charakternego bohatera, który ożywi kadr swoją osobowością. Zresztą, to dwie lekcje, które bardzo wziąłem sobie do serca, od mojego mistrza Joe McNallego. Można je w skrócie streścić w ten sposób: „nie oświetlaj wszystkiego!” i „jeśli chcesz mieć interesujące zdjęcia, fotografuj interesujących ludzi!

Plan sesji był prosty: pokazać Macieja przy pracy i zachować klimat jego pracowni.

Pierwsze, co zrobiłem, to kilka zdjęć bez lamp, chciałem sprawdzić ile jest światła zastanego, jaki jest jego kierunek i charakter. Zawsze to robię, pozwala mi to zrozumieć miejsce ale też rozłożyć plan zdjęciowy na małe części, z którymi można sobie poradzić. Nigdy nie robię najtrudniejszego, wcześniej zaplanowanego, zdjęcia od razu. To proszenie się o kłopoty i frustrację, że coś nie wychodzi.

Sekretny składnik – kurtyna prysznicowa, przez profesjonalistów nazywana dyfuzorem!

Cześć pracowni znajduje się w piwnicy i jej głównym źródłem światła jest duży świetlik. Więc pierwszą myślą było ustawienie lampy w ogrodzie i błyśnięcie przez okno. I tak też zrobiłem, lampka błysnęła i miałem ładnie oświetloną pracownię. Ale coś mi nie pasowało, ostatnio dużo robię takich zdjęć i stwierdziłem, że trzeba poszukać czegoś nowego. Dlatego drugim krokiem było zasłonięcie świetlika białym materiałem (dyfuzorem).
Dało to, piękne, miękkie naturalne światło, czyli świetny punkt startowy. Właściwie to mogliśmy zrobić całą sesję tylko z tym światłem, ale przecież nie o to chodzi, żeby było łatwo! 😉

fotografia w ciemnym pomieszczeniu

Światła było całkiem sporo i nie musiałem dokładać na zewnątrz lampy błyskowej, żeby dodatkowo rozświetlić pomieszczenie. Zresztą to byłoby dosyć trudne, ponieważ robiliśmy zdjęcia w samo południe i jedna lampa o mocy 200Ws nie jest w stanie przebić się przez słońce. Musiałbym zwiększać ISO, a mi zależało, żeby fotografować przy najmniejszym możliwym.

Zatem, praktycznie wszystko do zrobienia fajnego zdjęcia mieliśmy na miejscu: świetną lokację, fantastycznego artystę i całkiem przyjemne światło

Światła, kamera, akcja!!! Czyli techniczne szczegóły sesji.

Do portretu przy pracy wykorzystaliśmy dwa źródła. Okno oraz lampę Quadralite Reporter 200TTL włożoną w parasolkę Phottix EasyUp 80cm, na lampę jeszcze dodatkowo założyłem filtr 1/4 CTO (zmieniający barwę światła na lekko pomarańczową. CTO – color temperaturę orange). Wszystko to zamocowane na statyw Quadralite Boom i ustawione nad Maciejem pod kątem około 45 stopni. Światło to, miało wzmocnić naturalne, wpadające z okna. Drugą lampę Quadralite Reporter 200TTL włożyłem w klosz z witrażem, który położyliśmy na stoliku w tle. Potrzebny był nam dodatkowy akcent właśnie w tle, żeby na zdjęciu nie było zbyt wielkiej czarnej dziury bez detali. Wszystko to odpaliłem radiowo wyzwalaczem Quadralite Navigator X. Lampy działały w trybie manualnym. Główna na 1/8 mocy i druga na 1/64 mocy.

P.S. Zgadnijcie, jakie światło oświetla kawałek niebieskiego szkła w dłoniach Macieja? 😉

jak fotografować w ciemnym pomieszczeniu

A tak to wygląda na profesjonalnie przygotowanej grafice 😉

plan sesji w ciemnym pomieszczeniu

To była bardzo przyjemna i prosta sesja, z niezwykłym człowiekiem, który na chwilę wprowadził mnie do swojego świata.

Jeśli podobał wam się ten wpis lub macie jakieś pytania dotyczące tej i innych sesji, to dajcie mi znać w komentarzach.
FK

Filip Kowalkowski Fotograf o mnie

Cześć!

Jestem Filip i dzielę się tu swoją wiedzą o fotografii.  Na blogu znajdziesz praktyczne porady dotyczące błyskania, podstaw fotografii, retuszu, inspiracje i wywiady.

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami? Zapisz się do darmowego newslettera.

Obserwuj mnie na Facebooku i Instagramie, tam również dzielę się wiedzą.

Newsletter

Książka o podstawach fotografii
Kategorie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *