Jak wyprostować zdjęcie w Lightroomie?

jak wyprostowac zdjecie w lightroomie

Pewnie nieraz spotkałeś się z tym problemem. Masz ten super szeroki obiektyw, robisz nim np. zdjęcie jakiegoś elementu architektury, scenerii i widzisz że linie są krzywe i wszystko wygląda, jakby się miało zawalić. Łatwo ten problem wyeliminować albo po prostu mocno zredukować. Można np. wykorzystać obiektyw typu tilt-shift, albo pokombinować w photoshopie, a ja dzisiaj się skupię na tym jak wyprostować zdjęcie w lightroomie.

Jak, krok po kroku, wyprostować zdjęcie w Lightroomie.

Ok, przejdźmy do rzeczy, nie chcę tutaj zbyt dużo pisać, skupmy się na konkretach. Od razu powiem, nie każde zdjęcie da się idealnie wyprostować i jak już jest po fakcie, to trzeba zaakceptować, że coś stracimy z fotografii. Jesli natomiast jeszcze nie zrobiłeś zdjęcia i wiesz, że twój obiektyw wykrzywia, to lepiej jest fotografować z większą przestrzenią dookoła elementu, który chcemy wyprostować. Dlatego, że po prostowaniu stracimy trochę z naszej fotografii.

Dobra, tyle słowem wstępu. Prostujemy te foty!!!

Krok 1.

Pierwsze co zazwyczaj robię, gdy wykorzystuję szeroki obiektyw, to klikam ustawienie korekty obiektywu. Dzięki temu pozbędziemy się “beczkowania obrazu” i już jest trochę lepiej. Należy wejść w tryb Develop i zjechać w dół aż zobaczymy okienko Lens Correction i klikamy Enable Profile Correction. Lightroom wykryje jaki wykorzystano obiektyw i automatycznie dokona korekty.

jak wyprostować zdjęcie korekta obiektywu

Krok 2.

Teraz zaczyna się zabawa w prostowanie linii. Ok, tuż pod okienkiem Lens Correction jest sekcja Transform. I to tutaj będzie się dziać cała magia prostowania zdjęcia w lightroomie. Domyślnie ustawiony jest na “Off”. Ja wybieram opcję “Guided” i wciskam kółko w lewym rogu, które wygląda jak #, to jest urządzenie do przeciągania linii, dających lightroomowi odniesienie do czego mają wyprostować zdjęcie.

prostowanie zdjęcia urządzenie transform

Przeciągam pierwszą linię wzdłuż prostopadłych linii budynku i drugą linię pod stopami zawodniczki wzdłuż płytek. Ligtroom potrzebuje dwóch takich linii poziomych, żeby dokonać korekty obrazu. Możemy też przeciągnąć linie pionowe i wtedy program będzie prostować zdjęcie też w pionie. W tym przypadku tego nie zrobiłem, ponieważ zupełnie zmieniłaby się proporcja zawodniczki i nie wyglądałoby to dobrze.

Krok 3.

Zdjęcie już mamy prawie dobrze wyprostowane, teraz do akcji wchodzą suwaki “Vertical” i “Horizontal”

Dokonuję delikatnych korekt, żeby efekt był jak najlepszy. Oczywiście te ustawienia będą zawsze inne. Wszystko zależy od zdjęcia. W tym przypadku zależało mi przede wszystkim na dominujących liniach okien. Jak widzisz, po dokonaniu korekty suwakami, na dole zdjęcia pojawił się pasek bieli. Lightroom stara się dopasować zdjęcie do pierwotnego rozmiaru obrazka. My musimy je teraz przekadrować. Są dwa sposoby. W sekcji “Transform” na dole jest okienko “Constrain Crop” i po kliknięciu Lightroom automatycznie przekadruje i pozbędzie się tych białych pasków. Albo możemy wziąć narzędzie crop i ręcznie przekadrujemy obrazek.

I to wszystko. Proste i przyjemne. Teraz już wiesz, jak wyprostować zdjęcie w Lightroomie 🙂 Należy tylko pamiętać o tym, że przy prostowaniu zdjęcia stracimy jego część. Dlatego warto mieć to z tyłu głowy i już w trakcie robienia zdjęć zachować sobie trochę więcej przestrzeni na obrzeżach naszego zdjęcia.

 PS. w tej sesji wykorzystałem obiektyw Canon 17-40 f/4 LUSM na aparacie Canon 6D. Błyskane jedną lampą Fomei Panther Mini 600Ws.

jak wyprostować zdjęcie w lightroomie

FK

Podobał Ci się ten tekst? A może chciałbyś o coś dopytać? Daj znać w komentarzu 🙂 

Filip Kowalkowski Fotograf o mnie

Cześć!

Jestem Filip i dziele się tu swoją wiedzą o fotografii.  Na blogu znajdziesz praktyczne porady dotyczące błyskania, podstaw fotografii, retuszu, inspiracje i wywiady.

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami? Zapisz się do darmowego newslettera.

Obserwuj mnie na Facebooku i Instagramie, tam również dzielę się wiedzą.

Newsletter

Książka o podstawach fotografii
Kategorie
Książka o podstawach fotografii
Przyśpiesz swoją drogę do lepszych zdjęć

W drodze do lepszych zdjęć to przewodnik fotograficzny dla osób, pragnącego poszerzyć swoją wiedzę o fotografii. Na 119 stronach znajdziesz same najważniejsze rzeczy. Dowiesz się m.in. jak prawidłowo uzyskać ekspozycję zdjęć, jak zapanować nad aparatem, czym kierować się w wyborze obiektywów, ale też jak rozwijać się jako artysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *