Kujawsko-Pomorskie Press Photo 2021

Konkurs fotograficzny Kujawsko-Pomorskie Press Photo 2021

Już dawno nie brałem udziału w konkursach fotograficznych, ale w tym roku postanowiłem wysłać kilka zdjęć właśnie na konkurs fotografii prasowej: Kujawsko-Pomorskie Press Photo 2021. I muszę się pochwalić, bo zdobyłem Grand Prix w tym konkursie oraz pierwsze miejsce w kategorii: Życie codzienne. Dodatkowo jury konkursu wyróżniło kilka innych moich zdjęć, które znalazły się na wystawie pokonkursowej. To były fantastycznie miłe chwile. 

Konkursy fotograficzne, to ciekawy temat sam w sobie. Bo uważam, że dzisiaj jest niezwykle wielu doskonałych artystów i artystek fotograficznych, którzy robią genialne zdjęcia i właśnie dlatego, tak trudno jest ocenić poszczególne fotografie. Tym bardziej, cieszę się, że kilka moich prac zostało zauważonych i docenionych.

Zdjęcie, które zdobyło Grand Prix, zrobiłem w szpitalu chorób zakaźnych w Bydgoszczy, pokazuje pracownika szpitala w trakcie dezynfekcji korytarzy i pomieszczeń. Bardzo spodobała mi się cała sytuacja, światło, pustka. Wiedziałem, że będę miał ciekawe zdjęcie. Ale przyznam też szczerze, że nie uśmiechało mi się robienie zdjęć właśnie w szpitalu zakaźnym w trakcie trwania pandemii. Jeszcze wtedy nie wiedzieliśmy, jak bardzo ciężką chorobą jest COViD 19, jak szybko można go złapać i sam zastanawiałem się, czy nie przyniosę wirusa do domu. Ale takie było zlecenie i chciałem je zrealizować najlepiej, jak umiałem.

Drugie zdjęcie, które zdobyło pierwsze miejsce w kategorii życie codzienne, to obrazek z wojewódzkich dożynek, które miały miejsce w Tucholi. Też powiązany z naszą nową, pandemiczną rzeczywistością. Pokazuje uczestniczki dożynek w strojach ludowych, które siedziały na trybunie stadionu z zachowaniem dystansu społecznego. Chciałem pokazać pewną symetrię i kontrast ich strojów, nastrojów z tymi pustymi siedzeniami, wykluczonymi na potrzeby sanitarne. Jaki był sens tych obostrzeń, czy cokolwiek dobrego wniosły? Tego nie jestem w stanie ocenić, wiem napewno, że pomimo pandemii, staramy się zachować trochę humoru i normalności. Może właśnie humor jest tutaj kluczowy?

konkurs fotograficzny
konkurs fotograficzny dożynki Tuchola

Zdjęcia wyróżnione w konkursie

Jury wyróżniło też obrazek, który zrobiłem podczas święta flagi państwowej w Bydgoszczy. I tu też nie sposób odejść od naszej rzeczywistości. Pokazuje przechodniów z maseczkami, samochód z flagami i taką dziwną asymetrię całej sytuacji. Znów z jednej strony święto, a z drugiej przypominające o pandemii, maseczki. Wszystkie zdjęcia zrealizowałem na zlecenie Biura Prasowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.  

konkurs fotograficzny zdjęcie uliczne

Ten konkurs fotograficzny jest dla mnie szczególnie ważny, bo stanowi pewną klamrę, zamykającą mój etap fotografii prasowej w karierze. Jeśli interesujesz się fotografią prasową i konkursami, to napisałem też o Grand Press Photo 2018.

konkurs fotograficzny

A czy Ty bierzesz udział w konkursach fotograficznych, albo chcesz wziąć w takim udział ale boisz się, bo myślisz, że jeszcze nie czas? Daj mi znać w komentarzu, z przyjemnością Ci pomogę!

 

Pozdrawiam

Filip

Filip Kowalkowski Fotograf o mnie

Cześć!

Jestem Filip i dziele się tu swoją wiedzą o fotografii.  Na blogu znajdziesz praktyczne porady dotyczące błyskania, podstaw fotografii, retuszu, inspiracje i wywiady.

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami? Zapisz się do darmowego newslettera.

Obserwuj mnie na Facebooku i Instagramie, tam również dzielę się wiedzą.

Newsletter

Książka o podstawach fotografii
Kategorie
Książka o podstawach fotografii
Przyśpiesz swoją drogę do lepszych zdjęć

W drodze do lepszych zdjęć to przewodnik fotograficzny dla osób, pragnącego poszerzyć swoją wiedzę o fotografii. Na 119 stronach znajdziesz same najważniejsze rzeczy. Dowiesz się m.in. jak prawidłowo uzyskać ekspozycję zdjęć, jak zapanować nad aparatem, czym kierować się w wyborze obiektywów, ale też jak rozwijać się jako artysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *