Sesja portretowa dla Tygodnika Powszechnego

sesja portretowa Krzysztof

Edytoriale, to jedne z moich ulubionych sesji portretowych! Dlatego tak bardzo się ucieszyłem, gdy pod koniec lipca, Tygodnik Powszechny poprosił mnie o zrobienie zdjęć na kolejną okładkę magazynu. Bohaterem wydania był muzyk Krzysztof Trebunia Tutka.

Jak znaleźć ducha gór w Brodnicy?

To była niesamowita sesja portretowa, bo zdjęcia zrealizowaliśmy nie na Podhalu, ale w niezbyt górzystej Brodnicy! Zależało mi, żeby mimo wszystko uchwycić klimat gór, przyrody i w takim tle sportretować artystę.

Krzysztof to fantastyczny i gościnny facet, który razem z żoną dzielnie znosił moje pomysły i hordy komarów, które nas bezlitośnie gryzły podczas zdjęć.

To była też pierwsza sesja portretowa, przy której wykorzystałem mój nowy aparat. Czyli mój pierwszy bezlusterkowiec Canon EOS R, wraz z obiektywem 35mm f/1.8 makro. I muszę powiedzieć, że jestem zachwycony tym sprzętem. Do oświetlenia portretów Krzysztofa wykorzystałem dwie lampy Quadralite Reporter 200TTL (zachęcam do mojego tekstu o tych lampkach, możesz go przeczytać TUTAJ)

Jednym z moich ulubionych miejsc, podczas tej sesji portretowej, był klimatyczny wąwóz. Wyzwaniem było to, że jest tam dosyć ciemno. Dlatego ustawiłem jedną lampę z założonym filtrem CTO (Color temperature Orange) 15 metrów za Krzysztofem. Ta lampa miała oświetlić tło i dodać klimat zachodzącego słońca. Druga lampa była ustawiona w klasyczny sposób do światła typu Rembrandt. Z założonym rozkładanym Beauty dishem 60cm.

Oświetlaj lampą tak, żeby światło wyglądało naturalnie

Postanowiłem też trochę poeksperymentować ze światłem. Kilka portretów i zdjęć z dalszym planem oświetliłem Beauty dishem, ale ustawiłem światło na pełną moc i błyskałem niebezpośrednio. Zależało mi, żeby światło oświetliło portret Krzysztofa, ale żeby nie było oczywiste. Powiem szczerze, że bardzo mi się spodobała ta technika.

Wybór zdjęcia na okładkę z naszej sesji portretowej.

Edytor Tygodnika powszechnego na okładkę wybrał to zdjęcie. Zapomniałem dodać, że podczas rozmowy dotyczącej zdjęć. Ustaliliśmy, że Krzysztof ma mieć bliski portret, ale nie wypełniający cały kadr. Żeby pokazać jego pozytywny charakter i dobrą naturę. Wierzę, że właśnie to zdjęcie ale i cała sesja portretowa właśnie to osiągnęła.

A na koniec jeszcze zdjęcie z tylko światłem zastanym 🙂

Jeśli spodobał Ci się ten wpis albo masz jakieś pytania dotyczące sesji zdjęciowej, oświetlenia itp, to daj mi koniecznie znać w komentarzu!!!

Filip Kowalkowski Fotograf o mnie

Cześć!

Jestem Filip i dziele się tu swoją wiedzą o fotografii. Na blogu znajdziesz praktyczne porady dotyczące błyskania, podstaw fotografii, retuszu, inspiracje i wywiady.

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami? Zapisz się do darmowego newslettera.

Obserwuj mnie na Facebooku i Instagramie, tam również dzielę się wiedzą.

Newsletter

Książka o podstawach fotografii
Książka o podstawach fotografii
Przyśpiesz swoją drogę do lepszych zdjęć

W drodze do lepszych zdjęć to przewodnik fotograficzny dla osób, pragnącego poszerzyć swoją wiedzę o fotografii. Na 119 stronach znajdziesz same najważniejsze rzeczy. Dowiesz się m.in. jak prawidłowo uzyskać ekspozycję zdjęć, jak zapanować nad aparatem, czym kierować się w wyborze obiektywów, ale też jak rozwijać się jako artysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *