EV w fotografii co oznacza?

ev w fotografii

EV ? Co to właściwie jest i co oznacza w fotografii? Najprościej mówiąc, EV oznacza wartość ekspozycji. Proste? Proste. Możesz wracać do robienia zdjęć, a ja właśnie napisałem najkrótszy tekst na bloga. 😉 Dobra żarty na bok. Już zabieram się do tłumaczenia. 

EV czyli Exposure Value

Zacznijmy od tego, że EV oznacza po angielsku Exposure Value, czyli jak już wspomniałem wcześniej – wartość ekspozycji, jednak co za tym się kryje Filip? No właśnie. EV to liczba, która reprezentuje kombinacje czasów naświetlania i otwarcia przysłony. Właściwie większość fotografów korzysta z tej liczby, lub jej różnych kombinacji, kompletnie nie wiedząc co właściwie się dzieje. Dla prostoty tego tekstu, a ja lubię jak fotografia jest prosta, nie będę się tutaj skupiał na historii EV, wzorach matematycznych itp. tylko na zastosowaniu EV w praktyce. Celowo omijam na razie f – czyli liczbę przysłonową (o tym w kolejnym wpisie) 

Praktyczne przykłady wykorzystania EV w fotografii

Zatem weźmy sobie taką sytuację. Chcemy zrobić zdjęcie jakiejś sceny przed nami, np. portrecik i potrzebujemy dobrać czas naświetlania i przysłonę. Tak jak w przypadku zdjęcia poniżej.

ev w aparacie

Czas naświetlania ustawiłem na 1/200s a przysłonę na f/8 przy ISO 50, to mi dało prawidłową ekspozycję. Skąd to wiem? 

Gdy patrzysz przez wizjer aparatu masz taką podziałkę, która idzie od -3…2…1…0…1…2…+3, a pod nią wskaźnik, który w zależności od ustawionych parametrów czasów naświetlania i przysłony będzie pokazywał którąś z tych liczb. To jest twój światłomierz w aparacie, a te liczby oznaczają – uwaga – liczby EV i wskazują, czy masz prawidłową ekspozycję (światłomierz powinien pokazywać 0). Gdyby światłomierz pokazywał np -2, to oznaczałoby, że Twoje zdjęcie będzie niedoświetlone o 2EV. 

zmieny ev

Pierwsze zdjęcie jest niedoświetlone o 2EV, środkowe jest 0EV i trzecie jest prześwietlone o 2EV. Czyli w aparacie miałbyś takie ustawienia: czas naświetlania 1/800s przy przysłonie f/8 i ISO 50, światłomierz pokazuje -2EV, to znaczy, że musisz albo wydłużyć czas naświetlania albo otworzyć bardziej przysłonę. Ok, to wydłużymy czas z 1/800, przez 1/400s do 1/200s i zostawimy przysłonę i ISO takie jak były. Wtedy światłomierz ustawi się na 0 i będziesz mieć prawidłowo naświetlone zdjęcie. Gdyby jednak dalej wydłużać czas naświetlania z 1/200s przez 1/100s do 1/50s (czyli o kolejne 2EV), to wtedy będziemy mieli prześwietlone zdjęcie. 

EV też może wynosić 0 jeśli zastosujemy odpowiednie kombinacje czasów naświetlania i przysłon (jedynie ISO pozostaje bez zmian). Chodzi o to, żeby kreatywnie wykorzystywać te ustawienia, np jeśli zależy nam bardziej na rozmyciu ruchu albo na mniejszej głębi ostrości. 

Powiedzmy, że będę chciał mieć mniejszą głębię ostrości ale już mam prawidłową ekspozycję przy ustawieniach czas – 1/200s, f/8 i ISO 50. Mniejsza głębia ostrości to znaczy, większy otwór względny przysłony (kurcze, czyżbym miał zaraz przygotować tekst o trójkącie ekspozycji i przysłonach w szczególności?) obiektywu. Tutaj musiałbym otworzyć obiektyw do np. f/2.8 a to znaczy, że zmieniłbym ustawienia aparatu o 2EV (f/8 – f/5.6 – f/2.8). Ok mam otwartą przysłonę do f/2.8 ale jeśli nie zmienię czasu naświetlania, to moje zdjęcie będzie prześwietlone o +2EV, czyli muszę odpowiednio skrócić czas naświetlania do 1/800s. (1/200s – 1/400s – 1/800s). I teraz mam tak samo naświetlone zdjęcie jak na początku, ale z odpowiednio dobraną przysłoną i czasem. 

Czyli zobacz, każde dwukrotne wydłużenie lub skrócenie czasu naświetlania, to zmiana o 1EV. 1/60s na 1/30s = 1EV, 1/30s na 1/15s =1EV, 1/15s na 1/8s = 1EV. Tak samo jest z przysłonami, każde dwukrotne powiększenie lub pomniejszenie przysłony to zmiana o 1EV. Czyli z f/2.8 na f/4 = 1EV, z f/4 na f/5.6 = 1EV, z f/5.6 na f/8 = 1EV. Możemy do tego jeszcze dodać dwukrotne zmiany ISO i tutaj też każda taka jedna zmiana równa się 1EV. Czyli ISO 100 na ISO 200 = 1EV, ISO 200 na ISO 400 = 1EV itd. 

Ok, myślę, że już masz jakieś pojęcie czym jest EV i jak to stosować w swojej fotografii. Proponuję Ci zabrać aparat i eksperymentować z ustawieniami czasów, przysłon i ISO. Zwracaj też uwagę na światłomierz, on Ci podpowie o ile powinieneś skorygować swoje ustawienia. 

 

FK

Filip Kowalkowski Fotograf o mnie

Cześć!

Jestem Filip i dziele się tu swoją wiedzą o fotografii.  Na blogu znajdziesz praktyczne porady dotyczące błyskania, podstaw fotografii, retuszu, inspiracje i wywiady.

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami? Zapisz się do darmowego newslettera.

Obserwuj mnie na Facebooku i Instagramie, tam również dzielę się wiedzą.

Newsletter

Książka o podstawach fotografii
Kategorie
Książka o podstawach fotografii
Przyśpiesz swoją drogę do lepszych zdjęć

W drodze do lepszych zdjęć to przewodnik fotograficzny dla osób, pragnącego poszerzyć swoją wiedzę o fotografii. Na 119 stronach znajdziesz same najważniejsze rzeczy. Dowiesz się m.in. jak prawidłowo uzyskać ekspozycję zdjęć, jak zapanować nad aparatem, czym kierować się w wyborze obiektywów, ale też jak rozwijać się jako artysta.

7 komentarzy do „EV w fotografii co oznacza?

  1. Witam! Połknął Pa, po drodze przysłonę f/4… “Tutaj musiałbym otworzyć obiektyw do np. f/2.8 a to znaczy, że zmieniłbym ustawienia aparatu o 2EV (f/8 – f/5.6 – f/2.8).” … Czyli zmiana o pełne 3EV… Literówka pewnie bo niżej już jest OK ;)! Pozdrawiam ;)!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *