Rzemieślnicy – projekt fotograficzny c.d.

projekt fotograficzny szklarz

Własny projekt fotograficzny c.d.

Rzemieślnicy, to mój projekt fotograficzny, który realizuję już kilka lat. Na początku myślałem, że zrobię wszystkie zdjęcia, maksymalnie w kilka miesięcy. Jednak, praca, życie, obowiązki, trochę wydłużyły ten czas. Nie straciłem zapału, wręcz przeciwnie, po sesji u pana Romualda, zrozumiałem ile dla mnie znaczy ten projekt zdjęciowy. Obiecałem sobie, że skończę go w tym roku. I nie mam zamiaru odpuszczać!.

U szklarza Romualda

Pan Romuald od ponad 40 lat pracuje w zawodzie, jego zakład znajduje się w centrum Bydgoszczy, na podwórzu między kamienicami. Trafiłem do niego i Pana Zygmunta, który robi ramy do obrazów, zupełnie przypadkowo. Chciałem umówić się na zdjęcia z kostiumerii Teatru Polskiego, która jest dosłownie drzwi obok. Ale jak to często bywa, akurat w tym czasie nikt tam nie pracował. 

Wyzwania podczas sesji

Zapukałem i po kilku minutach rozmowy, umówiłem się na zdjęcia w kolejnym tygodniu.

Zdjęcia zrobiliśmy wyjątkowo szybko, bo cała sesja trwała może godzinę. Zakład szklarski jest ciekawym miejscem, bo wszędzie są szyby, lustra i maszyny. Przez te wszystkie odbijające światło rzeczy, musiałem się trochę nagimnastykować, żeby nie znaleźć się przypadkiem na zdjęciu, albo żeby nie była widoczna moja lampa i stytyw. 

Szybko zdecydowałem, że jedna lampa w zupełności wystarczy. Wykorzystałem @Quadralite Reporter 200TTL z założonym dużym softboxem Phottix Raja 105. Do lampy przyłożyłem folię pomarańczową CTO 1/4 żeby ocieplić trochę barwę światła. Marzyłem jeszcze o dodatkowej atmosferze w warsztacie, może jakimś dymie. Ale nie miałem żadnej maszyny do dymu. No i tutaj przydało się trochę szczęścia, bo z jakiegoś dziwnego powodu, z jednej z maszyn do obróbki szkła, zaczął dosyć intensywnie wydobywać się dym. Pan Romuald wyjaśnił, że to całkowicie normalne i czasami tak się zdarza. Dlatego wykorzystałem sytuację i zrobiłem kilka zdjęć z dodatkową atmosferą ;). Jeśli chcesz przeczytać więcej o tych lampach, to świetnie się składa 🙂 Kliknij w link 🙂

Dwie pieczenie na jednym ogniu 😉

Kolejne zdjęcia zrobiłem obok, w pracowni Zygmunta, który robi ramy do obrazów. Tutaj do światła podszedłem trochę inaczej. Ustawiłem dwie lampy Reporter 200TTL kilka metrów za oknem i błyskałem prosto przez szyby. Nie zakładałem żadnego modyfikatora, tylko folie CTO, żeby, tak jak wcześniej, uzyskać cieplejsze światło. 

Tak, bardzo lubię ten projekt, za każdym razem wymaga ode mnie innego podejścia, poznaję kapitalnych ludzi, którzy całkowicie poświęcają tworzeniu. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym projekcie i jego kolejnych etapach, to koniecznie zajrzyj TUTAJ

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, to daj mi znać w komentarzu! Daj mi też znać, czy też realizujesz własny projekt fotograficzny!

Filip Kowalkowski Fotograf o mnie

Cześć!

Jestem Filip i dziele się tu swoją wiedzą o fotografii.  Na blogu znajdziesz praktyczne porady dotyczące błyskania, podstaw fotografii, retuszu, inspiracje i wywiady.

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami? Zapisz się do darmowego newslettera.

Obserwuj mnie na Facebooku i Instagramie, tam również dzielę się wiedzą.

Newsletter

Książka o podstawach fotografii
Kategorie
Książka o podstawach fotografii
Przyśpiesz swoją drogę do lepszych zdjęć

W drodze do lepszych zdjęć to przewodnik fotograficzny dla osób, pragnącego poszerzyć swoją wiedzę o fotografii. Na 119 stronach znajdziesz same najważniejsze rzeczy. Dowiesz się m.in. jak prawidłowo uzyskać ekspozycję zdjęć, jak zapanować nad aparatem, czym kierować się w wyborze obiektywów, ale też jak rozwijać się jako artysta.

3 komentarze do „Rzemieślnicy – projekt fotograficzny c.d.

  1. Nieprzerwanie jestem pd wrażeniem Twoich szkiców rozmieszczenia świateł i sprzętu 😀
    Trzymam kciuki za ten projekt od dawna 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *